Většina lidí by čekala, že až se Ježíš jednou konečně vrátí na Zem, hezky nás všechny chytne za ruce a vezme s sebou do Království nebeskýho, kde bychom mohli až do konce věků koukat na Panství Downton a hrát bingo. A právě proto je vlastně podstatně zajímavější, že to Syn Boží po svým druhým návratu ve skutečnosti vzal mnohem víc od podlahy a místo hlásání desatera se rozhod pouštět lidi sednout v metru, pomáhat letovejm pasažérům po nouzovým přistání, dotovat léčení nemocnejch dětí a v neposlední řadě i vdechnout život jedný z nejlepších akčních filmovejch sérií vůbec.
Gun-fu fandim, všecky zmlátim
Fakt, že je z filmovýho Johna Wicka dneska už přímo trilogie, je vzhledem k jeho až docela primitivní zápletce podobně bizarní, jako kdyby se z devadesátkový Odplaty udělal sdílenej filmovej vesmír, ve kterým Mel Gibson svejch touženejch 70 tyček sbírá po jednotlivejch dolarovkách. Při bližším zkoumání ale rostoucí popularita týhle série vlastně dává docela smysl, poněvadž s motivací povraždit všechny mafiány v dohledu kvůli mrtvýmu štěňátku se většina diváků dokáže citově dost jednoduše ztotožnit, a to obzvlášť když za ní stojí starej dobrej Keanu Reeves, jeden z největších sympaťáků a oborovejch dříčů v současným Hollywoodu.
Vedle přehlídky baletu nebo koňský krasojízdy si John Wick udělá chvilku i na milovníky beletrie
FOTO: Lionsgate
Zatímco jeho první John Wick bylo silně samoúčelný cvičení v precizních akčních scénách a energickým příběhovým spádu, dvojka už trochu víc zatnula zuby do svýho až komiksovýho světa, ve kterým je každá druhá pouliční socka cvičenej asasín, a zároveň si pořád dokázala hezky hrát i s jedničkou nastaveným neo-noirovým prostředím a ironickým pomrkáváním na určitý nevyhnutelný klišé akčního žánru nebo až groteskní byrokracii svýho rozsáhlýho zabijáckýho podsvětí.
A tenhle přístup pak aktuální trojka vohuluje už vyloženě na max. Wickův svět je tady ještě větší a ještě komiksovější a jeho jednotlivý honičky a bojový scény sou ještě promakanější a epičtější. Právě ve svý choreografii, stylizaci a celkovým spádu danejch akčních scén přitom John Wick 3 opravdu naprosto exceluje, a to obzvlášť když si vezmem, že čtyřiapadesátiletej Keanu by spolu ještě i s o dva roky starším Tomíkem Cruisem dokázal všechny ostatní současný akční hvězdy klidně i polovičního věku sfouknout jak svíčku, až by samotnej (a ve třetím Wickovi vizuálně záměrně citovanej) Buster Keaton dojetím zamáčk slzu.
Jestli by si vlastní akční sérii měl zasloužit ještě nějakej bujarej padesátník, tak jednoznačně Halle Berry
FOTO: Lionsgate
Explozivní dofukování splaskávající premisy
Pokud bych ale na novýho Wicka měl přece jenom s něčím pičovat (od čehož sme konec konců tady), tak nejspíš na to, že už má tak nějak podstatně větší ambice, než s jakejma formulka prvního dílu původně počítala. Wickův efektní mačoizmus tady totiž začíná místy hraničit spíš až se supermanskou nezranitelností, která tu navíc musí čelit i čím dál tím bizarnějším příběhovejm zvratům, co se neúprosně snažej udržovat původně minimalistický akční momentum týhle série mermomocí při životě.
Určitá obsahová nafouklost třetímu Wickovi jako takovýmu sice až do jeho finále zas tak moc neubližuje, zároveň ale funguje jako poměrně důležitý varování před tím, co by ještě mohlo přijít. Protože ať už je tahle série dobrá jak chce, alespoň já bych se případnýho Johna Wicka 12, ve kterým se Keanu letí pomstít Marťanům za smrt jeho oblíbený rybičky, pokud možno vyhnul. A to ať už by byla jeho případná beztížná gun-fu scéna na křídle asasínskýho raketoplánu sebehustší.
Kdo by ztrácel čas hejtováním finále Trůnů, když v kině zrovna dávaj nový eskapády americkýho Zdeňka Srstky. #JohnWick #CynickáPiča https://t.co/3Al2m19NMe
— Václav Urbánek (@Hurley815) 20 May 2019