Na horský dráze s kyselým ksichtem

Na horský dráze s kyselým ksichtem

Že sem se na šestý Mission: Impo­ssible těšil víc jak L. Ron Hubbard na církevní úlevy od berňáku není žádný tajemství. Od návratu prověřenýho režiséra až po obsazení moc­nýho mastáše Henryho Cavilla, kterej dokázal dostat na lopatky celou Justice Lea­gue, Mission: Impo­ssible – Fallout měl prostě našlápnuto bejt jedním z nejlepších dílů celý týhle už tak parádní série a zároveň akční událostí roku…  A minimálně jedna z těch­­hle věcí se mu rozhodně povedla.

Promo kampaň Falloutu do nás (a to ještě víc než v rámci předchozích M:I filmů) po­sled­ních pár metrů neúprosně pumpovala, jak je tenhle biják založenej na praktickejch efektech a jak se tým jeho kaskadérů v podstatě skládá jen z grupy lidí, co Tomu Cruisovi vařej kafe. A v tomhle ohledu si fakt není na co stěžovat. I když Tomík nedávno oslavil už šestapade, ve Falloutu trtá, jezdí na motorce a dělá piruety s vrtul­níkem jako ještě nikdy. Čistě z tohohle hlediska je tak nový Mission: Impo­ssible zdaleka nejlepší akční film za posledních pár let, oproti kterýmu se v jeho analogovým přístupu můžou nějaký digitální parodie na Čelisti nebo Smrtonosnou past jít vysrat. To, jaká je Fallout výborná akčňárna, bohužel ale furt ještě neurčuje, jak dobrej je to díl svý vlastní série.

Mihne se tu i Scientologií pokud ne vybraná, tak snad aspoň řádně schválená Tomova nová nabíječka

Mihne se tu i Scientologií pokud ne vybraná, tak snad aspoň řádně schválená Tomova nová nabíječka

FOTO: Paramount Pictures

Mrzutí dospěláci v halloweenskejch maskách

Jestli je totiž v rámci M:I (aspoň pro mě) něco ještě víc ikonický než Tom Cruise běžící na motorce po křídle letadla, je to způsob, jakým tahle série buduje přepálený napětí křížený s určitým nadhledem, kterej vás nikdy nenechá zapomenout, že tohle všechno vychází ze švihlýho špionážního seriálu z 60. let, s čímž si uměli hrát režiséři nejen filmo­vý trojky a čtverky, ale do jistý míry i Christopher McQuarrie ve tři roky starým Rogue Nation. A právě proto mi hlava moc nebere, proč se zrovna McQuarrie v novým Falloutu najednou snaží o syrovej rýbůt série, ve kterým je všechno děsně temný a padoušký motivace se najednou berou strašně vážně, čemuž ostatně moc ne­po­máhá ani soundtrack imitující Temnýho rytíře nebo vyblitě béžová barevná paleta, která vypadá, jako kdyby na filmovej negativ některej z Tomovejch kaskadérů to kafe rozlil.

I když mi ale Fallout v tomhle směru soustavně vnukával pocit, jakej asi zažívaj fanoušci Marvelu, když čuměj na film od Zacka Snydera, naštěstí tu místy pořád stihne vyhřeznout pár uvolněnějších momentů, který se k týhle šedesátkový přepálenosti vracej (jako když si všichni z ksichtů strhávaj špiónský masky a navzájem se trumfujou v tom, kdo koho složitějc napálil). V lepším případě tyhle scény přinesou přesně takovej tónovej šift, jakej tenhle film potřebuje. V tom horším už se ale oba žánrový přís­tupy mezi sebou mlátěj tak agresivně, že například jinak naprosto patřičně ulítlý stříhání červenejch a zelenejch drátů na poslední vteřinu působí v kontex­tu týhle temný a sy­ro­vý rádoby bondovský bourneovky prostě trochu debilně.

Když ve vašem filmu většinu času jak se zatlejma půlkama hraje i Simon Pegg, něco tu asi úplně nesedí

Když ve vašem filmu většinu času jak se zatlejma půlkama hraje i Simon Pegg, něco tu asi úplně nesedí

FOTO: Paramount Pictures

Celovečerní napínák na kšandy

Bylo by ale docela pokrytecký, kdybych se stejnou důležitostí, s jakou tu remcám o určitý tónový nevyváženosti, zároveň nezdůraznil i to, že Mission: Impo­ssible – Fallout mě ani na vteřinu nenudil. Že jeho akční scény vás dokonale posadí na prdel a že jeho příběh celý dvě a půl hodiny odsejpá takovým způsobem, až se mi moje snaha počkat na nějakou nudnější pasáž, během který bych se moh jít vychcat, málem stala osudnou. Ono ostatně nejde ani tak o to, že by mi ve Falloutu chyběla hravost před­cho­zích dílů, jako spíš o jakýsi moje znepokojení, že zatímco si právě tyhle starší filmy dokázaly udržet určitou nadčasovost a charismatickou unikátnost, Fallout už se pomalu přiklání k imitaci jinejch divácky populárních žánrovek, což je něco, co sem doufal, že tuhle sérii nikdy nepotká.

Na druhou stranu se ale možná přece jen bojím trochu zbytečně, protože než by se tahle série v McQuarriový technicky jinak naprosto majstrštykový režii stihla nějak víc posrat, Tom Cruise během jejího natáčení asi dřív stejně natáhne bačkory, poněvadž jestli budou chtít další díly trumfnout jeho eskapády v tomhle filmu, Ethan Hunt se v sedmým Mission: Impo­ssible asi bude muset nechat vystřelit z kanónu na Měsíc.

Novější

Tenká linie frančízový apatie

Odebírej

Starší

Život už by si měl přestat hledat cestu