V době, kdy se ze slovního spojení „Netflix Original“ pomalu stává nadávka, sem si od novýho sci-fi seriálu Another Life rači nic moc nesliboval. Zároveň mě ale i napadlo, že pokud to bude minimálně nějaká žánrová směska Příchozích, Annihilation a Vetřelce, jak ostatně naznačoval už první trailer, budu mít aspoň u čeho vypnout a moct se kochat pohledem na pěkný digitální lodičky a poprvý od konce Battlestar Galacticy i Katee Sackhoff ve sportovní podprdě. To, čeho sme se nakonec dočkali, je pravda sice nesrovnatelně horší, než sem vůbec moh tušit, zároveň je to ale i o to víc fascinující.
Another Life je seriál špatnej tak bizarním způsobem, že to jde jen dost těžko popsat, i když pokud mě sledujete na Twitteru, hrubou představu o tom už asi máte. Nejde říct, že to je seriál, kterej napsali ufoni, páč v takovým případě by disponoval aspoň nějak základním chápáním fyzikálních zákonů. Ne, Another Life musel vymyslet někdo, kdo má tak absolutně mizivý povědomí o fungování sci-fi žánru, až si řekl, že na tom vlastně nic není, a rozhod se do něj naplácat všechno, o čem předpokládal, že se to šprtům bude líbit. Někdo, kdo je slovy starýho dobrýho Johna Cleese tak strašně blbej, že mu chybí přesně ty schopnosti k pochopení toho, jak strašně blbej vlastně je.
Another Life je takový peklo, že ho nespasí ani ozbrojený pobíhání ve spodním prádle… a to je co říct
FOTO: Netflix
Nejzazší hranice vypravěčský impotence
Ztrácet čas popisováním ústřední zápletky nemá moc smysl. Vesmírná posádka tady sice někam letí, je ale tak neschopná udržet se vůbec při životě, že její hlavní mise jde úplně na vedlejší nádraží. Pokud máte aspoň matnou představu o principech cestování vesmírem a základech seriálovýho vyprávění, z první epizody vás chytne bolehlav jak po čtyřech Jägermeisterech na prázdnej pajšl. Pokud vás třeba ve vetřelčích prequelech sralo, jak si všichni na cizích planetách sundávaj helmy a všecko osahávaj, po druhý epizodě začnete regulérně krvácet z očí. A pokud se rozhodnete vydržet a doufat, že se to zlepší, mimo jiné i emzáckejma kytkama zhulená Starbuck, co za zvuků dubstepu střílí po divný příšeře Pé-devadesátkou (i když se seriál odehrává v budoucnosti s FTL a umělou inteligencí), vás pokud možno dorazí už definitivně.
V takovým bodě už ste to totiž buďto s hrůzou definitivně vypnuli, anebo ste se stali obětí Stockholmskýho syndromu a z čistě úchylný zvědavosti se rozhodli tenhle paskvil dorazit, přičemž pak už vám fakt nemám jak pomoct. Another Life by šlo do jistý míry přirovnat k béčkový klasice Plán 9 šlokovýho velikána Eda Wooda. Jak Wood, tak tvůrci Another Life si totiž myslí, že sou skuteční kinematografičtí géniové, rozdíl je ale v tom, že zatímco Woodovy bizarní dialogy a nepobratelný příběhový spletence doprovázel i skoro nulovej rozpočet a mizivá režisérská zručnost, Another Life je po technický stránce špičkově zpracovaná záležitost, do který musel Netflix nacpat neuvěřitelnou fůru škváry, což z celýho seriálu dělá vlastně ještě mnohem depresivnější zážitek, než kdyby šlo jen o nějakou nízkorozpočtovou úchylárnu od Asylumu.
Spuštěním hasičáku v nulový gravitaci odkryje cvičená astronautka tajemství zákona akce a reakce
FOTO: Netflix
Potenciální spiknutí pravičáckejch iluminátů
Neuchopitelnej kontrast scenáristický debility se špičkovejma efektama, výpravou a celkovým zpracováním (vyjma fakt dementního soundtracku) skoro až volá po tom, že tohle všecko přece musel bejt tvůrčí záměr. A i když se to tak na první pohled nezdá, vlastně by to možná i dávalo smysl. Vzhledem k tomu, jaký totiž muselo mít celý tohle panoptikum rozpočet, je docela pochopitelný, že se jím Netflix bude snažit oslovit co nejširší divácký publikum. Vyjma Katee Sackhoff je proto zbytku seriálový posádky vždycky maximálně kolem třicítky a všichni sou tu krásní a všech možnejch národností, barev pleti, pohlaví i sexuálních orientací. To z hlediska produkce seriálu pro světovej trh sice dává smysl a není na tom nic špatnýho, pokud ale žádný z postav ani na vteřinu nevěříte, že sou to cvičení astronauti, začnou vás srát o to víc a o to rychlejc.
Another Life je jinými slovy buďto naprosto neuvěřitelně břídilská sračka, ve který absolutně nic nemá hlavu ani patu a Netflix s ní spláchl nezanedbatelný procento svýho ročního rozpočtu nenávratně do hajzlu, nebo je to naopak pečlivě vykalkulovaná propaganda, která má ukázat distopickou vizi multikulti budoucnosti, ve který sme vesmírnou posádku složili skoro výhradně z tupejch, ufňukanejch a genderově i etnicky vyváženejch mileniálů, abychom tím ukázali, jak nepopsatelně neschopná by taková skvadra byla. A co se mě týče, upřímně se přikláním spíš k variantě číslo dvě. Rači totiž budu věřit, že je někdo totální zmrd a vrazí tolik peněz do ultra-konzervativní sci-fi vymejvárny o teoretickejch hrůzách globalizovanýho světa, než že je někdo tak upřímně blbej, že celej tenhle paskvil myslel smrtelně vážně.
Sci-fi seriál Another Life nabízí zajímavý existenční dilema: je horší, jaká je to sračka, nebo jak to muselo bejt drahý? #CynickáPiča https://t.co/jeWtoPCDyy
— Václav Urbánek (@Hurley815) August 3, 2019